Uzdatnianie sprężonego powietrza
zoom_in
keyboard_arrow_left keyboard_arrow_right

Uzdatnianie sprężonego powietrza

PLN0.00
Tax included

(0.00 tax excl.)

Zależnie od zastosowania i branży, jest wymagane osuszone, oczyszczone lub wręcz sterylne sprężone powietrze. Urządzenia firmy KAESER KOMPRESSOREN pozwalają uzyskać tę jakość - w niektórych przypadkach poziom zanieczyszczeń jest niewykrywalny.  Które systemy uzdatniania sprężonego po...
Quantity

Zależnie od zastosowania i branży, jest wymagane osuszone, oczyszczone lub wręcz sterylne sprężone powietrze. Urządzenia firmy KAESER KOMPRESSOREN pozwalają uzyskać tę jakość - w niektórych przypadkach poziom zanieczyszczeń jest niewykrywalny. 

Które systemy uzdatniania sprężonego powietrza są właściwe? Informacji dostarczy przegląd produktów lub też porady udzieli nasz specjalista.


Osuszanie

Zasysane przez sprężarkę powietrze atmosferyczne jest mieszaniną gazów, która zawsze zawiera parę wodną.  Zdolność pochłaniania wody przez powietrze zmienia się; zależy to przede wszystkim od temperatury. Jeśli temperatura powietrza wzrasta - jak w przypadku sprężania w sprężarce - to wzrasta także zdolność pochłaniania pary wodnej. Dopiero podczas powtórnego ochładzania sprężonego powietrza dochodzi do kondensacji wody. W przyłączonym za urządzeniem separatorze odśrodkowym lub w zbiorniku sprężonego powietrza wytrącany jest kondensat. Po jego odseparowaniu sprężone powietrze nadal jest w 100 procentach nasycone parą wodną. Dalsze ochłodzenie powietrza wytrąca znaczne ilości kondensatu w orurowaniu i w punktach odbioru. Bez dodatkowego osuszania sprężonego powietrza niemożliwe jest uniknięcie zakłóceń w pracy, przerw w produkcji oraz kosztownych prac konserwacyjnych i naprawczych.

Filtracja

Każdy metr sześcienny powietrza, które jest zasysane przez sprężarkę z otoczenia, to do 190 milionów cząstek zanieczyszczeń, węglowodorów i mikroorganizmów. W sprężarce można odfiltrować jedynie większe cząstki zanieczyszczeń z podlegającego sprężaniu powietrza. Duża część szkodliwych substancji pozostaje w sprężonym powietrzu. Staranne oczyszczanie sprężonego powietrza jest w związku z tym konieczne w większości zastosowań. Czyste sprężone powietrze gwarantuje bezbłędne funkcjonowanie urządzeń pneumatycznych i systemów sterowania oraz długi okres trwałości narzędzi pneumatycznych. Oprócz tego przewody i zawory są wolne od zanieczyszczeń. Czyste sprężone powietrze obniża w ten sposób koszty konserwacji i napraw a nawet koszty zakupu urządzenia.

Magazynowanie sprężonego powietrza

Ze względu na swoją objętość zbiorniki sprężonego powietrza odgrywają bardzo ważną rolę w stacji sprężonego powietrza. Muszą one pokrywać szczytowe zapotrzebowania na powietrze i odseparowywać kondensat ze sprężonego powietrza. Dlatego też bardzo ważny jest prawidłowy dobór wielkości zbiornika oraz jego niezawodne zabezpieczenie antykorozyjne. Także okresy międzykontrolne powinny być możliwie jak najdłuższe. Tego typu wymagania  spełniają zbiorniki sprężonego powietrza firmy KAESER KOMPRESSOREN.
Należy uwzględnić przy tym czasochłonność montażu zbiornika na obiekcie. Zbiorniki firmy KAESER KOMPRESSOREN są w pełni do tego przygotowane. W ten sposób czas poświęcony na montaż zostaje zredukowany do minimum.

Systemy stabilizacji ciśnienia

Systemy oczyszczania sprężonego powietrza zostały zoptymalizowane dla określonej prędkości przepływu, która powstaje podczas tłoczenia, przy uwzględnieniu ciśnienia panującego w sieci. Jeśli po okresie postoju lub okresie mniejszego obciążenia, podczas których ciśnienie w sieci spada do poziomu ciśnienia atmosferycznego, istnieje niebezpieczeństwo, że osuszacz i filtry zostaną "staranowane" przez sprężone powietrze o zbyt dużej prędkości przepływu. Systemy stabilizacji ciśnienia zapobiegają powstawaniu takich sytuacji. Systemy nie tylko gwarantują stałą jakość sprężonego powietrza, ale poprawiają także bezpieczeństwo pracy i okres trwałości komponentów, jakie zostały zastosowane do oczyszczania sprężonego powietrza.

Technika odprowadzania kondensatu

Przy produkcji sprężonego powietrza wytrącany jest kondensat. Jest on chemicznie agresywny i zawiera olej oraz cząstki zanieczyszczeń (np. rdzę). Jeśli kondensat nie zostanie starannie odprowadzony we wszystkich punktach zbiorczych, doprowadzi to do zakłóceń w pracy urządzeń oraz pojawienia się korozji w systemie sprężonego powietrza. Zgodnie z doświadczeniem urządzenia odprowadzające kondensat sterowane za pomocą pływaków nie pracują w dłuższych okresach czasu niezawodnie, zaś urządzenia odprowadzające z systemem sterowania czasowego mogą spowodować duże straty ciśnienia. Natomiast idealne są sterowane elektronicznie, w zależności od poziomu kondensatu urządzenia odprowadzające ECO DRAIN. 
Powstający w trakcie produkcji sprężonego powietrza kondensat (w zależności od warunków roboczych i otaczających) zawiera w mniejszym lub większym stopniu zanieczyszczenia i olej. Te szkodliwe substancje  mogą w znacznym stopniu obciążyć naturalne środowisko. W celu odzyskania wody, którą można odprowadzać do kanalizacji, konieczne jest oczyszczenie kondensatu odpowiednio do obowiązujących przepisów prawnych. Zadanie to  przejmują ekonomiczne systemy uzdatniania kondensatu AQUAMAT z firmy KAESER KOMPRESSOREN. Gwarantują one niezawodne przestrzeganie i zachowanie wartości granicznych (dla węglowodorów np. 10 lub max. 20 mg/l).

 

New product

You May Also Like..

You May Also Like..

navigation